FK Mohelnice

25

Muži >> Tři body na závěr: HFK Třebíč – SK Spartak Hulín 0:1 ročník 2008/2009

Tři body na závěr: HFK Třebíč – SK Spartak Hulín 0:1

15.11.2008 | 19:52:30 - Předehrávané jarní kolo zavedlo Spartak na Vysočinu do Třebíče, se kterou jsme se utkali letos už potřetí. Teprve půlroku uplynulo od jarního zápasu, čtvrt roku od úvodní domácí remízy 0:0 a hráli jsme proti Třebíči znovu.

Jakoby fakt, že se jedná o první jarní kolo přivedl s sebou i jarní počasí. Poté, co fotbalistům popřál úspěch v zápase herec Maroš Kramár s rodinou, dorazila hulínská výprava do Sluncem zalité Třebíče. Pozitivní bylo, že do utkání nastoupil, a celý zápas odehrál, Jaromír Paciorek. Naopak na tréninku si zranění přivodil Michal Koutný.

Utkání začalo, a po celou dobu vydrželo, ve slušném tempu. Obě strany si počínaly aktivně. Tak uběhlo asi prvních 10 minut. V 11. minutě Dunda vypíchl míč, následoval bleskový přesun dopředu, kde nakonec Volek centroval míč, na který na přední tyč naběhl Paciorek, zakončil ale hlavou vedle.

Domácí se nenechali zahanbit a v 18. minutě mohli spartakovci políbit zlaté Kupkovy ruce, neboť právě náš brankář podržel tým poté, co po standardce vyrazil nejprve Karáskovu hlavičku, následovaly střely Řezáče a Pospíchala, ale se stejným výsledkem. Tyto šance jakoby náš tým trochu zarazily a chvíli poté byli aktivnější domácí.

To trvalo jen asi do 22. minuty, kdy potáhl Mršťák, centrem našel volného Lacigu, který ač sám, v pádu poslal míč nad branku. To bylo ale jen málo oproti tomu, co přišlo ve 36. minutě – Paciorek postrčil na Třasoně, ten v pokutovém území šel sám na Beera. Útočníkovu střelu brankář vyrazil jen k nohám Michala Dvořáčka, který stál sám před prázdnou brankou a míč.... poslal nad!

Do poločasu stojí za zmínku závěrečná šance domácích, kteří po Konířově rohovém kopu zakončovali Kopečkem těsně nad břevno.

Druhá půle začala zhurta. Ve 49. minutě po straně prošel Smažil, míč předložil spoluhráčům na malé vápno, kde se ale dorážka do branky nepovedla, střely se podařily našim hráčům zblokovat a odrazit.

V 52. minutě jsme po faulu na aktivního Paciorka zahrávali přímý kop Stržínkem, který zakroutil balón až na Beerovo břevno. Brankář domácích se při zákroku zranil a musel být ošetřován, v první chvíli vůbec nevypadal dobře, ale poté se za pomoci domácího maséra dal do kupy a rozcvičující se náhradní brankář se tak zase mohl uklidit na lavičku.

Domácí poté byli krapet aktivnější a nebezpečnější – v 63. minutě Karásek šikovně sklepl na Pospíchala, který pálil nad branku. Odpovědí byla šance Spartaku v 66. minutě, když Ševela posadil míč Třasoňovi na hlavu, balón ale spolehlivě Beer lapil.

Další ze závarů si Třebíč nachystala v 74. minutě. Chybu v obraně musel mimo pokutové území hasit vyběhnutý Kupka, k míči se dostali domácí, ale stejně jako v úvodu zápasu se nedokázali přenést přes les nohou, které poctivě nastřelovali, až akci utlumili hosté.

Začalo být jasné, že duel rozhodne jedna branka, a ta padla do sítě domácích v 82. minutě. Po Stržínkově rohu sice domácí měli namále, když míč proplachtil po střele jednoho z našich hráčů napříč brankou, tuto akci ale odvrátili, aby se míč vzápětí vrátil k našim, následoval centr na Volka, příhra na Lacigu, který Beera propálil – 0:1.
Pro Jaroslava to byla první branka ve Spartaku a třetí vyložená šance v zápase. Kromě té z první půle si náš, tentokráte záložník, zašpásoval s nervy hulínských v 54. minutě, když z navlas stejné situace, z níž vstřelil nyní branku, trefil s pomocí Beera tyč a od ní se míč odrazil na břevno.
„Dobře, že mi ta šance po několika tutovkách vyšla, a že to tam spadlo. První šanci jsem si dal na dlouhou nohu v záklonu, tu druhou jsem chtěl na přední tyč nahoru a brankář to prsty vytlačil. Není důležité, kdo tu branku dal, hlavní jsou ty tři body, a že jsme se zase trochu zvedli, “ řekl po zápase střelec branky.

Stav 0:1 byl samozřejmě hnacím motorem pro domácí a motivací pro naše hráče stav chvilku před koncem udržet. Úsilí domácích se ještě znásobilo při faulu Dundy na unikajícího hráče, za který si hulínský obránce odnesl druhou žlutou kartu a následoval červený kartónek.

Už tak vypjatou situaci nezvládl ani slabomyslný a ubohý divák rekrutující se z řady místních, který zezadu pěstmi napadl hulínského fandu a pokusil se napadnout i členy realizačního týmu hostí. Laxní a nevšímavý přístup domácí pořadatelské služby, mající absolutní nezájem situaci řešit, uchránil útočníka od nějakého následku.

I s nastavením, zejména nahrazujícím ošetřováním brankáře Beera, zbývalo do konce utkání asi 10 minut, které ale hráči Spartaku i v desíti zvládli, když na hřiště přišli vyztužit defenzívu Číhal s Křížem za Ševelu a Třasoně.

Po závěrečném hvizdu mohli tedy jásat hulínští, čímž z části odčinili výsledkové a herní výpadky z Protivanova a hlavně doma s Rousínovem. Ze třech variant, které mohly nastat, co se bodového stavu týče, vyšla ta úplně nejlepší - snížení ztráty na špici.

Hodnocení trenéra: Na těžkém terénu se hrálo oboustranně velmi kvalitní utkání. Hrálo se nahoru-dolu, a když jsme si vypracovali více gólových šancí než domácí, tak vítězství je zasloužené. Za dnešní zápas mí hráči zaslouží absolutorium a jsem rád, že po dvou nezdarech jsme poslední utkání zvládli a dostali jsem se nazpět do hry o nejpřednější příčky.

HFK: Beer – Vejmelka, Dvořák, Kopeček, Flekal – Smažil, Václavek, Koníř, Řezáč – Karásek, Pospíchal (83. Adamov).
Spartak: Kupka – Dunda, Zlámal, Stržínek, Volek – Mršťák, Ševela (90. Číhal), Dvořáček, Laciga – Paciorek, Třasoň (90. Kříž).