FK Mohelnice

25

Muži >> FK Šardice – SK Spartak Hulín 1:1 ročník 2008/2009

FK Šardice – SK Spartak Hulín 1:1

19.10.2008 | 05:32:04 - Souboj dvou špičkových divizních týmů přinesl atraktivní podívanou, nervydrásající průběh a kvalitní fotbal. Hosté se ujali vedení brankou Třasoně, za domácí srovnával ve skrumáži Švrček v nastavení.

Nádherné počasí, ideální pro fotbal, příjemný sportovní areál, to vše čekalo na fotbalisty Spartaku v Šardicích. Se Spartakem se Šardice utkávaly pravidelně ve Středomoravském přeboru v letech 1997-2000. V okolí domácích funguje, nebo naopak dříve fungovalo, několik velmi kvalitních celků – Ratíškovice, Kyjov, Prušánky, Mutěnice. Šardice jsou tedy dalšími pokračovateli kvalitní kopané v regionu. Neoficiální stránky Šardic byly už od počátku těch našich spřáteleným webem.

Za Spartakem přijel do cca 70 km vzdálené destinace velmi slušný počet hulínských fanoušků, kteří o sobě dávali vědět celý zápas. Kromě jasných tabulkových hodnot mělo utkání zvláštní příchuť zejména pro domácího brankáře Pavla Štěpána – jednoho z našich hrdinů ze zápasu v derby s HS na jaře 2007, pro Mirka Třasoně – loni hráče domácích Šardic. Neopomenout musíme samozřejmě i bratrský souboj kapitána domácích Libora Zapletala proti našemu trenérovi Petru Zapletalovi. V dresu domácích dále objevíme i další staré známé, zejména exkroměřížského Radka Dorotíka a exnapajedelského Lukáše Melichárka.

Spartak do utkání nemohl, krom dlouhodobě zraněného Máčaly, postavit ani Paciorka, který tak usedl na tribunu. Na trávník vyběhla navlas stejná sestava jako před týdnem proti Velkému Meziříčí, ale to je tak asi jediná podobnost s předchozím zápasem.

Domácí hned od začátku dávali najevo svou útočnou sílu. Už ve 2. minutě jsme přišli za půlkou o balón, přišla přesná přihrávka na Dorotíka před branku, který ale pálil nad.

V 6. minutě fanoušky Hulína nadzdvihla ze sedadel situace v pokutovém území domácích. Koutný se prodral do šestnáctky, kde přišel zákrok domácích a náš hráč skončil na zemi. Penalta se ale nepískla a naopak do protiútoku přešli šardičtí Dorotíkem, na konci ale stála zblokovaná střela.

To by ostrý úvod. Do 18. minuty pak na hřišti probíhala bitva o každý metr a míč. V inkriminované minutě přišel faul na Dorotíka před šestnáctkou. Míč si na přímák postavil kapitán domácích Zapletal, Kupka vyrazil. Ve 23. minutě domácí měli Dorotíkem další nadějnou šanci, když hráč tečoval před Kupkou opět nad branku.

Ve 30. minutě se ale ukázali i hulínští. Mršťák využil chyby domácích v rozehrávce, a z úhlu polostřelou – polocentrem na zadní tyč protáhl Štěpána. Ze střely tak byl roh.

Šardice se před Kupkou ukázaly opět ve 34. minutě, když hlavičkoval Macháň. Hulín naopak ve 37. minutě vytěžil Dvořáčkovu střelu po přihrávce od Koutného. Štěpán se ale v brance překvapit nenechal.

Se závěrem půle se domácí dostali ke slovu 2x. Nejprve ve 41. minutě hlavičkoval po Dorotíkově rohu Zapletal nad, poté se o minutu později řítili Macháň s Dorotíkem do pokutového území, aby si snad při zakončení neporozuměli a z akce vzešla střela vedle.

Poslední slovo v první půli ale měli spartakovci. Stržínkův přímý kop ve 45. minutě Štěpán vyškrábl robinzonádou na roh. Ku překvapení všech rohový kop ale rozhodčí Sedlář už zahrát nenechal a šlo se do kabin.

Po přestávce se opět domácí dostali ke slovu jako první. Po Dorotíkově rohu hned v úvodu hlavičkoval Štěpanovský do břevna. Na druhé straně dostal Třasoň ideální přihrávku, místo zakončení ale ještě hledal lepší pozici na zakončení.

V 57. minutě zahrávali domácí rohový kop, který vyrazil Kupka, na druhé straně jsme zahrávali roh i my. Akci zakončoval střelou Třasoň, kterou Štěpán vyrazil. V 64. minutě se opět vyznamenal brankář Spartaku po přímém kopu Dorotíka, který vyrazil na roh.

Do 71. minuty se poté opět bojovalo o každý metr hřiště, až přišla naše standardka, kdy poté z otočky střílel Mršťák, Štěpán si na míč sáhl a byl z toho roh.

O 2 minuty později pak přišla první branková akce zápasu. Volek podnikl v dvojici s Třasoňem protiútok, přihrávku od prvně jmenovaného ten druhý zužitkoval ve vedoucí branku. 0:1.

Fanoušci i lavička Hulína byla pochopitelně u vytržení, ale ještě zbýval notný kus času do konce utkání.

Domácí vrhli síly do útoku, takto v 87. minutě hlavičkoval v pádu Štěpanovský do rukou Kupky. Na druhé straně do otevřené obrany prošel po Kadlecově přihrávce Třasoň a byl sám proti Štěpánovi. Akci sice zakončil střelou do protipohybu vyběhnutého brankáře, ten ale reflexivně míč vykopl a Spartak tak neproměnil tuto šanci v pojišťovací druhou branku.

Škoda přeškoda této šance, protože v hektickém závěru, kdy snad již možná i uplynuly nastavené 3 minuty, domácí vybojovali v 93. minutě roh, který naopak rozhodčí zahrát nechal. Na hlavičku šel do našeho pokutového území i brankář Štěpán. Ze standardky vznikla nefalšovaná a jiným slovem než „trma vrma“ nepopsatelná mela, kdy to již v jednu chvíli vypadalo, že máme míč pod kontrolou, abychom o něj vzápětí přišli a domácí srovnali na 1:1 Švrčkem.

U vytržení naopak byli domácí a v řadách příznivců i hráčů Spartaku na chvíli zavládl smutek, zvláště, když ihned po rozehrání rozhodčí Sedlář ukončil zápas. Vítězství v tomto nesmírně těžkém a důležitém utkání, které sneslo parametry nejméně o třídu vyšší soutěže, bylo blízko a bylo na dosah. Konečná remíza je ale spravedlivá, a štěstí, které domácím nepřálo třeba při jiných šancích, se k nim přiklonilo právě při té vyrovnávající trefě.

Tento zápas musel diváky bavit. Pro Spartak to při prohře Líšně se Ždárem znamená posun na 2. místo v tabulce s dvoubodovým odstupem právě za sobotním soupeřem ze Šardic.

Hodnocení trenéra: Myslím si, že na divizi se hrálo velice kvalitní utkání, v bouřlivé atmosféře. V první půli jsme byli málo aktivní a domácí se dostávali do šancí. Druhou půlku jsme byli aktivnější a zaslouženě se dostali do vedení po brejku. Klukům bych chtěl za ten druhý poločas poděkovat.
Závěr byl hektický a samozřejmě mne vyrovnávající branka v 93. minutě mrzí, ale myslím si, že remíza je spravedlivá a jsem za ten bod rád.

Šardice: Štěpán – Sukup, Spazier, Holub, Kopčil – Burša (65. Malušek), Štěpanovský, Zapletal (73. Melichárek), Švrček – Macháň, Dorotík (77. Janík).
Spartak: Kupka – Dunda (87. Čonka), Stržínek, Zlámal (77. Číhal), Laciga – Mršťák, Dvořáček, Ševela, Koutný (62. Kadlec) – Třasoň, Volek.