Rozpis utkání Spartaku - podzim 2020

Archív zpráv zde

náhodné fotoO MSFL píše

Odkazy FAČR


is.fotbal.cz
úřední deska


Info >> Spartak Hulín po devíti letech opouští MSFL a minimálně na rok mizí z fotbalové mapy ročník 2018/2019

Spartak Hulín po devíti letech opouští MSFL a minimálně na rok mizí z fotbalové mapy

7.7.2019 | 07:04:33 - Fotbalisté Spartaku Hulín opouštějí po devíti letech Moravskoslezskou fotbalovou ligu. Spíš než samotný boj o záchranu třetiligové příslušnosti však hulínské funkcionáře v minulých týdnech více zaměstnávalo řešení další budoucnosti klubu. Přestože se po jednáních se sponzory, městem Hulín a okolními oddíly Spartak nejprve přihlásil do divize, nakonec bude minimálně v příští sezoně na fotbalové mapě chybět úplně. O událostech, které vedly ke konci hulínského dospělého fotbalu, promluvil v rozhovoru pro Týdeník Kroměřížska hulínský trenér Jindřich Lehkoživ.

Po zpackaném podzimu jste avizovali snahu o výrazné posílení kádru s jednoznačným cílem zachránit pro Hulín 3. ligu.
Snaha zachránit soutěž tady samozřejmě byla, bohužel příchody se nám příliš nepodařily. Za těch podmínek, které jsme byli schopni nabídnout, sem prostě někteří hráči nebyli ochotni jít. Takže když to vezmu dohromady, udělali jsme jenom Smrčku na hostování z Líšně, který už ani nenastoupil na poslední měsíc. Oznámil nám, že už k nám jezdit nebude, protože nevychází s kolektivem a že si fotbalový život představoval úplně jinak. Tam jsme se dohodli na předčasném ukončení hostování už měsíc dopředu.

Začátek jara vypadal nadějně. V prvních třech kolech jste dokázali dvakrát zvítězit.
První zápasy na začátku jara nám docela vyšly. Uhráli jsme v nich víc bodů než za celý podzim a vypadalo to dobře. Zlomil to podle mě zápas v Rýmařově, kde jsme vedli 1:0, neuznali nám gól, měli jsme kopat pokutový kop a v 93. minutě jsme dostali gól na 1:1. Myslím si, že nás rozhodčí v tomto utkání poškodili. Následoval další nezvládnutý zápas doma proti Otrokovicím a začala šňůra nepodařených zápasů. Už v Rýmařově se zranil Vyskočil, potom přibyli další hráči, kteří neodehráli v jarní části víc jak polovinu zápasů. Pro nás to byli klíčoví hráči, ať to byl Šrom, Ondřejka nebo Vyskočil. Díky zdravotním problémům i ta jejich tréninková účast byla mizerná, chodili třeba jen jednou týdně a s tím se 3. liga hrát nedá. To se pak odráželo na jejich výkonech.

Ač se nepodařilo v zimě tým vhodně doplnit, hulínský kádr byl dlouhodobě plný hráčů se zkušenostmi z vyšších soutěží.
Ale hráči stárnou, bylo vidět, že ta soutěž se zrychluje. U těch starších hráčů se zranění opakovala. Kádr čítal 15 lidí, někdy se mnou na lavičce sice seděli tři čtyři náhradníci, ale fakticky žádný z nich nebyl schopen zasáhnout do hry. Takže jsme to odehráli v jedenácti dvanácti lidech. Hlavně však momentální forma některých hráčů na 3. ligu prostě nestačila. Je to škoda, protože zkušenost v tom týmu skutečně byla.

Během některých zápasů si diváci nemohli nevšimnout podráždění a vzájemných rozmíšek mezi hráči.
To si i já sám kladu za vinu, že se mi nepodařilo ten kolektiv stmelit. Ta parta v této sezoně nefungovala jako tým, a to se odrazilo i na výkonech mužstva. Nikdo nedokázal být trochu sebekritický a všichni se snažili hledat pořád vinu v někom jiném.

Jednalo se o tradiční spor mezi mladými a starými, jak už to ve fotbalové kabině bývá?
Ta komunikace mezi mladými a starými vázla. Nebyla tam ochota si navzájem vyhovět a postupem času, když výsledky nepřicházely, začaly problémy i mezi staršími hráči, kteří nedokázali tu autoritu mezi sebe nějak přerozdělit. Místo toho jeden po druhém řvali. Mladí byli zase ukřivdění, že když to nešlapalo, chtěli po nich staří něco navíc.

V posledních 9 utkáních jste nedokázali ani jednou zvítězit, zatímco vaši přímí soupeři v boji o záchranu pilně sbírali bod za bodem.
Je pravda, že třeba doma s Frýdkem-Místkem jsme odehráli vyrovnaný zápas. I když jsme ty body ztráceli, spíše nás srážely neproměněné šance. Vepředu jsme nedávali góly, a vzadu jsme vždycky nějaké ty chyby vyrobili a ty zápasy prohráli. Postupem času, když už nám to začínalo odskakovat, tomu nepomohl ani přístup hráčů, kteří chodili na tréninky v osmi deseti lidech. Nevím, jestli byli vůbec schopni odvést něco víc než to, co pak předvedli na tom hřišti. Třetí liga se takhle hrát nedá. Hlavní příčinou bylo, že i když to nešlo, nenašli jsme v sobě tu sílu a soudržnost kolektivu, abychom se o to zkusili porvat jako tým jedenácti lidí, kteří mají společný cíl. Jen osočování a výčitky, že ten nebo druhý pro to nedělá maximum. Nikdo nezačal u sebe. Když to vezmu pozpátku, tak nikdo neměl právo někomu jinému cokoli vyčítat. Ani jediný hráč neodvedl všechno, co je v jeho schopnostech.

Ztratili jste doma body s beznadějně posledním Valašským Meziříčím, podlehli jste Hodonínu, který hrál převážnou část utkání v deseti. Naopak proti silným soupeřům jste často dokázali hrát vyrovnaná utkání.
Je zajímavé, že zápasy se silnými soupeři jsme odehráli většinou slušně. Třeba v Líšni jsme měli čtyři tutovky, sráželo nás neproměňování šancí. Naopak zápasy se slabšími soupeři byly strašidelné. Potom se těžko vyvrací spekulace, že Hulín hraje jen na to, kde jsou dobré kurzy, a těžko se vyvracejí útoky, že hráči sázejí na své zápasy. Já, dokud nikoho nechytím, tak nebudu nikoho osočovat. Každý má svoje svědomí a ať se k tomu postaví každý jak chce. Ale prostě těžko se to vyvrací, když to člověk vidí a ty výkony a výsledky jsou takové, jaké jsou.

Forma některých stabilních hráčů byla na jaře velmi špatná.
Výkony některých hráčů jsou pro mě nepochopitelné. Nikomu nebudu sahat do svědomí, ale myslím si svoje. Na druhou stranu, třeba Martin Vyskočil vždycky když nastoupil, snažil se na hřišti odvést maximum. Bohužel v tom zdravotním stavu, v jakém někteří hráči po celou sezonu byli, se možná nedá podat lepší výkon. Dá se spekulovat o některých výkonech jednotlivých hráčů, ale stejně jsme museli hrát s tím, co máme. Jiný výběr zkrátka nebyl. I když se někomu nepovedl zápas a udělal hrubé chyby, za něž by v jiném týmu příště asi nenastoupil, u nás stejně musel hrát, protože ten kádr byl úzký. A myslím si, že hráči už na tohle hřeší několikátou sezonu.

Byl tedy problém už v samotném přístupu hráčů?
Nakonec to dopadlo tak, že Ondřejka ze tří posledních mistráků na dva nepřijede a ani se neomluví. Řekne, že měl pracovní povinnosti. To jsou hráči, kteří sice prošli profesionálním fotbalem, ale jejich chování mimo hřiště je strašidelné. Nevím, jestli je to tím, že člověk zjistí, že už na to nestačí, nebo tím, že spolu hráči nevycházejí. Každý má občas nějaké problémy v soukromém životě, doma, v zaměstnání, ale pořád by se k tomu mělo přistupovat podle toho, jak se k nim ten klub v minulosti choval. V posledním utkání tak musel do útoku naskočit náhradní brankář, a to je na 3. ligu až ostudné.

Jak vypadala jednání po tom, co bylo dopředu jasné, že Spartak z 3. ligy sestoupí?
Věděli jsme, že přijdou nějaké problémy, protože sehnat finance na nižší soutěž a udržet hráče, kteří za to měli nějaké peníze, bude složitější. Naštěstí se to díky městu, panu Zlámalovi a panu Pěnčíkovi podařilo domluvit tak, že by se rozpočet na divizi ani nijak moc nekrátil. Po sestupu jsme chtěli, aby tam zůstala osa šesti sedmi hráčů, kteří patří Spartaku, ať to byli oba bratři Vyskočilové, Šrom, Pospíšil, Ondřejka, Kostka nebo Zlámal. Zahájili jsme jednání se Zlínem, s Kroměříží, kontaktovali jsme hráče, kteří by k nám šli. Takže jsme byli rozhodnutí přihlásit klub do divize.

Měli jste od všech těchto hráčů příslib, že budou v Hulíně pokračovat?
Dostali nějaký čas na rozmyšlenou. Pan Pěnčík s nimi vedl pohovory, domluvil se s nimi na podmínkách. Prostě jsme nechtěli, aby fotbal v Hulíně skončil, po takové době, po tom všem, co tady bylo. Společně slíbili, že v Hulíně zůstanou.

Hodinu před losováním moravských soutěží však Spartak svoji přihlášku do divize stáhl.
I když jsme měli nějaké náznaky, že mají hráči přesto zájem odejít, vypadalo to, že je vše na dobré cestě. Bohužel dva dny před losovacím aktivem oznámili Vyskočilové, že v Hulíně končí. Víceméně v poslední den tabulkových přestupů nám za zády a bez oznámení podepsali přestupy jinam Šrom s Ondřejkou a den předtím také Pospíšil. Takže jsme se to dověděli v den losování. Klub se tak v okamžiku ocitl prakticky bez hráčů. Po celodenním jednání jsme se hodinu a půl před losovacím aktivem rozhodli tým odhlásit a mužský fotbal v Hulíně ukončit úplně.

Vnímáte to od hráčů jako podraz?
Vůbec to Pepovi Pěnčíkovi nezávidím, je z toho hodně špatný. Po absolvování všech jednání, díky nimž se podařilo zajistit chod klubu na celou divizní sezonu, je chování tak zkušených hráčů skutečně neseriózní. Mrzí mě to, protože za celou dobu, i když byli třeba zranění, tak kromě možná jedněch odměn dostávali všechno tak, jak měli slíbeno. Byli vypláceni i v době rekonvalescence ve 100% platu. Pak přišel první problém, kdy se k tomu měli nějak postavit, a oni udělají takový podraz. To, co někteří říkali, že k tomu klubu něco cítí, tak teď ukázali, jak je to doopravdy.

Nepřihlásí se tedy mužský tým Spartaku alespoň do okresní soutěže?
Myslím si, že ani tam se nepřihlásí, protože momentálně by nebylo s kým soutěž hrát. Mužstvo jsme chtěli budovat kolem osy 6 zkušenějších hráčů. Kontaktovali jsme kluky kolem 20 let ze Zlína. Jednali jsme o hráčích z Kroměříže, kteří chodili po hostováních, jako jsou Dvořák nebo Stratil. Bylo to na dobré cestě. Hulín je blízko a divize je pro ně ideální soutěž. Když už jsme se dokázali domluvit s Kroměříží na nějaké spolupráci, aby to mělo konečně nějakou návaznost do budoucna, tak to ztroskotá tady na tom.

Zánikem týmu jste přišel o angažmá. Kam povedou vaše další trenérské kroky?
Abych byl upřímný, tak teď to ani neřeším. Dlouho jsem si myslel, že budu pokračovat v Hulíně. Stálo nás to velké úsilí, obvolávání oddílů, domlouvání hráčů - a pak to celé dopadlo tak, jak to dopadlo. Teď určitě budeme muset hlavně překousnout to zklamání. To, že na nějakou dobu končí mužský fotbal v Hulíně, je jedna věc, ale hlavně mě bude strašně dlouho mrzet, co předvedli ti kluci. To budu přežvýkávat hodně dlouho. A to já to překousnu líp než Pepa Pěnčík, protože ten za to, co pro hulínský fotbal dělá, si od nich tohle určitě nezasloužil.

Týdeník Kroměřížska, Jiří Klabal


Oznámkujte článek:

výborný - 1     průměr - 2     nic moc - 3

Zpět na úvodní stránku Článek byl zobrazen 2174x, hodnocen 5x, průměrná známka: 1.00

Oficiální stránky SK Spartak Hulín powered & programmed by Admin
Autorem všech příspěvků, není-li uvedeno jinak - Admin. 
Všechna práva vyhrazena, bez souhlasu autora nebo uvedení zdroje nesmí být obsah jinam přejímán, zveřejňován a dále šířen.
(c) Admin 2006-2016