Muži >> Derby pro hosty: SK Spartak Hulín – SK Hanácká Slavia Kroměříž 1:3 ročník 2014/2015

Derby pro hosty: SK Spartak Hulín – SK Hanácká Slavia Kroměříž 1:3

31.8.2014 | 09:09:06 - Derby. Magické kouzelné slovo. Hraje se ve všech sportech, na všech úrovních. Společným jmenovatelem je zvýšená prestiž utkání a jeho vyšší sledovanost. V našich poměrech to pravé derby může být jen jedno, a to proti Kroměřížské Slavii. Po dlouhých letech to také vycítili diváci a na zápas jich přišel opravdu krásný počet. Je vidět, že na diváci si cestu na stadion umí najít, návštěvy zvyšuje atraktivita soupeře. V našem celku dali dohromady všichni hráči, a tak ve druhém poločase jsme poprvé mohli vidět v našem dresu i posilu Michala Šroma.

Svěřenci „železného“ Boba Páníka dobře uchopili počátek utkání a zabíhali do naší defenzivy. Ve 3. minutě Ševčík zatáhl míč po straně, následný centr do pokutového území před Šturmou odkopával na rohový kop Sklenář. Ze zahrané standardky se však míč snesl k Netopilovi a ten jej prodloužil k zadní tyči a Hanáci se ujali brzkého vedení 0:1.

Domácí Spartak byl rychlým vedením soupeře viditelně otřesen a jen těžce hledal pohodu na souhru. Nicméně kola jeho stroje se pomalu ale jistě začala rozjíždět.

Prvním náznakem byla 8. minuta, kdy Červenka prostrčil míč na Vyskočila jeho křížná střela v pokutovém území jen prosvištěla napříč kolem Jelínkovy branky.

Ve 14. minutě však znovu zahrozily sešívky – Chýlův centrovaný míč skončil na břevně Voglovy branky. Vzápětí v 15. minutě na Lacigovu standardku nabíhal na přední tyč hrozen hráčů, kteří míč odvrátili do bezpečí. Důrazně poté vběhl do pokutového území Vyskočil v 19. minutě a cestu za míčem mu zamezil až vybíhající brankář Jelínek, který byl u míče dříve.

Spartacká mašina už jela naplno a začínala před sebou tlačit sešívané mechaniky, ti však dlouho dokázali trpělivě náš stroj rozebírat na součástky, a tak bylo před Jelínkem poměrně klidno.

Z toho vytrhla brankáře HS 26. minuta, kdy Vyskočil ostře nacentroval před branku, tam se vrhl rybičkou Krhut, jeho hlavička odrazem od země ohrozila branku a Jelínek musel reflexivně vytlačovat míč pryč.

Hanáci naopak zahrozili v 30. minutě. Původně získaný míč Kadlec ve středu pole ztratil, pro HS jej vybojoval Ševčík, vyslal po straně Steinera a jeho střela jen zapadla vedle zadní tyče Voglovy branky. Stejně tak v 37. minutě zahrávala HS standardku, na ni si v pokutovém území naběhl Budín a hlavičku vyslal jen k břevnu domácí branky, Vogl se na míč natáhl a chytil jej. Vzápětí Hanáci vyslali kolmici na Steinera, u míče byl dříve Vogl a stejně tak o další chvilku později, kdy byl u centrovaného míče na Perůtku opět dřív brankář Spartaku.

Právě kapitán Hanácké Slavie Jiří Perůtka byl potom hvězdou příštích okamžiků, a když se ani přes předchozí varování od sudího nepoučil a za další faul dostal druhou žlutou kartu, musel do sprch.

Spartak na koni, soupeř v desíti od 38. minuty, no nebylo to ideální?

Bylo a hned vzápětí to domácí borci zužitkovali. Ve 40. minutě Vyskočil dostal centrem míč do pokutového území a David Sklenář překonal brankáře Jelínka a skóre tak bylo 1:1!!!

Za tohoto stavu také oba týmy šly do kabin.

Teprve druhý poločas však pořádně rozčísl atmosféru zápasu.

Spartak začal tak, jak skončil první poločas – aktivně hrál proti desítce Hanáků. V 51. minutě natáhl ke ke střele Laciga, ta jen prosvištěla kolem branky.

No a potom…. V 54. minutě zadními řadami Kroměříže protancoval Broňa Červenka až před samotného Jelínka, jemuž umísťoval střelu na zadní tyč, učinil tak bohužel příliš jemňounkou přihrávkou, a tak se pozorný brankář HS pro míč natáhl a mohl znovu rozehrát.

Prakticky vzápětí pak přišlo něco, co se vidí málokdy. Hlavní sudí Boček vyloučil po druhé žluté kartě (první byla v 48. minutě, druhá v 53.) Dominika Krhuta a tím se srovnal stav sil na poli.

Poté přímo před střídačkami Šturma při zpracování míče zahrál rukou, ta zůstala bez povšimnutí sudích. Akce se vyvíjela dál, míč, který nakonec ale Spartak získal, naší zkratkovitou zpětnou přihrávkou doputoval na kopačky HS, k brance, z níž byl vyběhnutý Marek Vogl, se řítilo duo Steiner – Číhal a pak k našemu nemilému překvapení míč zdánlivě směřující za postranní čáru Steiner ještě zasáhl a dopravil jej do opuštěné branky. Neuvěřitelně levné vedení hostí 1:2!!

Pořád ještě však bylo času dost, síly srovnané…

V 59. minutě domácí ještě zahrozili Rumanem, který natáhl ke střele nad břevno hostující branky. Tempo zápasu pak postupně opadlo, až do 71. minuty nebylo na hřišti pomalu co k vidění. Hosté v bloku trpělivě bránili a domácí na to mnohdy nedokázali najít recept.

Akce se zase rozhýbaly v 75. minutě, kdy to Laciga zkoušel technicky nad břevno, naopak v 79. minutě se řítil na Vogla Ševčík, ale jeho střelu pohotově brankář Spartaku vyrazil.

S blížícím se koncem se taky začaly množit nepřehledné a diskutabilní situace, fauly – nefauly, ruky-neruky v pokutovém území, emoce jen tekly.

Spartak už hrál vabank, otevřel hru, aby dosáhl aspoň na trochu spravedlivou remízu 2:2. Kdepak, jedině rohový kop Lacigy prosvištěl pokutovým územím. To, že v sérii standardek z pohledu laika proběhlo nějaké postrčení loktem směrem k zemi našeho naskakujícího hráče, či naskakující Číhal byl za ramena stažen k zemi, že tam při střele byla hra rukou….. to tentokrát ve vypjatém závěru opravdu nehrálo roli.

Naopak v nastavení Slaměník v 91. minutě nastřelil břevno brány Spartaku, no a v samotném závěru nastavení, kdy už vzadu na půlící čáře stál samotný Marek Vogl, utekl Adam Ševčík a následnou brankou potvrdil vítězství Hanácké Slavie 1:3, kteří tak vzhledem k jarní remíze 0:0 získali letošní titul přeborníka okresu Kroměříž.

Hodnocení trenéra: Utkání jsme drželi pod kontrolou a sami jsme se o všechny výhody připravili. Dnes poprvé za celou dobu, co Spartak trénuji, jsem byl ze svých hráčů opravdu zklamaný a je na nich, aby si to sami vyříkali mezi sebou.

rozhodčí: Valter Boček, AR1: Josef Černý, AR2: Gabriela Hanáková, delegát: Karel Vidlák

Spartak: Vogl – Sklenář, Ruman, Číhal, Vyskočil – Dvořáček (72. Šrom), Laciga, Červenka, Kadlec, Krhut – Zlámal (58. Paciorek).
HS: Jelínek – Chýla, Netopil, Budín, Cverna – Šturma, Handl (53. Látal), Perůtka, Steiner – Ševčík, Strašák (74. Slaměník).